22 December 2007
"Zur Info"
TG
18 December 2007
Strasti a slasti
T
p.s. zmínil jsem se o té České poště. Nemůžu se dočkat, až budu jednou svým dětem vyprávět příběh ve smyslu "víte, děti, to byla jednou taková státní firma..., ale nebojte, to bylo kdysi." A děcka budou jenom nevěřícně kroutit hlavou, jak jsme mohli žít tak primitivně a jak jsme se mohli spokojit s tak mizernými službami za tak nehorázné peníze. "Nepodceňovat ty lidi, nepodceňovat! Oni nejsou hloupí..!"
05 November 2007
Hurá zpátky z Forum Media. Den druhý.
Čeho jsem se tedy vlastně účastnil:
1. panelu o tom jaké to je (či mělo by být), Když komunikaci dělají zákazníci. Více než o tématu byl tento panel o tom, jaké to je, když se hodinu mele o všem možném jen ne o tom, o čem se má. Tedy co je proklamovaným obsahem tohoto bloku. Byť se moderátor (Vilém Rubeš von Tanagra) snažil sebevíc. Ztráta času.
2. panel Nový styl - mouth marketing nabídl přece jen vydatnější potravu, ať už ve formě podnětné (byť příliš umluvené a zdlouhavé) introduction matadora výzkumu Ladislava Köppla, či ve formě čerstvé case study z Budějovického Budvaru - na pivo Pardál. I přesto jsem se však na konci bloku nemohl zbavit dojmu, že tak trochu všichni znovuobjevujeme kolo ("reinventing the wheel"). Furt se bavíme o staré dobré šeptandě. Jen jsme teď pro ni vymysleli (a vyděláváme na tom) nové sexy termínky a frázičky jako WOM marketing, mouth marketing, viral marketing atp. Takže jakýpak "nový styl" sakriš!
3. panel Poradci v komunikaci. S kým jiným než s Josefem Havelkou jako hlavním hostem. Až budu starý, chtěl bych být jedním z nich, takže je budu šetřit. Mít možnost mluvit do všeho a nemít zodpovědnost za nic je neuvěřitelně krásná perspektiva produktivně stráveného důchodu. Respect! (neříkám, že to platí vždycky s tou zodpovědností).
4. panel Digitální anebo skutečný svět, byl neskutečně slabý a nezáživný. A nepomohla tomu ani účast všech (obou) šéfů našich komerčních celoplošných tv stanic.
5. panel Podlinky útočí na klasická média - plánování a komunikace v konver. světě byla jediný aspoň trochu výživný potrava za celý den. Petr Václavek (Lemonade) byl velmi dobře připraven, stejně tak další panelisté se snažili. Slovy Petra Václavka: "ATL, BTL, TTL, what the hell..!"
Dobrou noc! Příští forum média bude beze mě.
TG
28 October 2007
Hurá na Forum Media. Anebo radši hurá zase zpátky.
Znáte to. Okurková sezona je dávno pryč, všichni markeťáci jsou zase pěkně zpátky v kancelářích a plánují, koordinují, menežují, schůzují, brífují, a zase schůzují, nerozhodují i rozhodují atd. atp. až do zimy, kdy nás čeká aspoň nějaká ta prodlouženě víkendová lyžovačka v rakouských alpách. Čili ten říjen, řekl bych, je ideální načasování pro takovou honosně znějící konferenci jako je x-tý ročník Forum Media 2007, konající se uprostřed pracovního týdne, uprostřed Prahy (takže tam mají všichni - jak my markeťáci, tak kolegové z všemožných i dost nemožných agentur, zhruba tak stejně daleko). 2 dny rádoby odpočinku na (rádoby) zajímavé a profesně podnětné akci, kladoucí si za cíl seznámit všechny zúčastněné s:
• aktuálními trendy trhu
• novinkami v mediální komunikaci
• novými způsoby práce na mediálním trhu
• inspirativními lidmi z oboru v nepracovním prostředí
Ostatně více zde.
Konference se koná 1 za rok za společné organizace Arbo Media, M.I.P, magazínu Marketing Media, a Asociace komunikačních agentur. Byl bych sám zvědav, který z těchto subjektů má finální slovo při sestavování programu a jednotl. hostů - panelistů a spíkrů. Ale to jenom prozatím tak na okraj. Kam tím mířím se dozvíte, pokud vydržíte číst dál.
Pojďme si nyní ve stručnosti projít oba dva dny konference a říct si, co stálo za pozornost a co ne. Stejně tak bych si na závěr dovolil konferenci zhodnotit - zejména s ohledem na proklamované zastřešující "klíčové téma" letošního mecheche, a tou mělo být "Vede konvergence médií k zvyšování hodnoty?" Dovolte mi, začít mé krátké hodnocení poznámkou "Co vede lidi k tomu, aby si vymýšleli rádoby klíčová témata, kterým N I K D O nerozumí..?" Myslím ani někteří řečníci, se kterými jsem měl možnost mluvit? Jak má taková konference potom vypadat? Jak se mají řečníci a panelisté dobře připravit tak, aby to, o čem mluví bylo relevantní, srozumitelné, praktické, "aktuální, nové a navrch ještě inspirující"?
Už první letmý pohled do vizuálně dost "by all means user-not-friendly" programu (2 oboustranné A4 prohnané nakřivo přes kopírku a zcvaknuté k sobě) dával tušit pěknou "chumelenici" (z Cimrmanovské hry Akt). Ono klíčové téma jste na papíru dost těžko hledali. Bodejť, vůbec tam nebylo. Zato tam bylo spousta honosně znějících sub-témat jednotlivých prezentací (1. den konference) a panelů (2. den konference). Když nad tím tak přemýšlím, byl to asi záměr jak v účastnících nedejbože vyvolat pochyby o tom, co má sakra co do činění téma "obalového designu" v podání jistě váženého hosta Rika Keessena, s onou "mediální konvergencí". Ale pojďme od začátku.
Začátek, v poněkud zmatečném až nepřipraveném podání, obstaral jedněmi milovaný, druhými zatracovaný "guru" české reklamy - Josef Havelka, který se pak zhostil i úlohy "moderátora" zbytku celodenního programu. Působilo to komicky až trapně. Neznám Havelkův styl prezentace, zažil jsem jej poprvé, troufám si však říct - i vzhledem ke komentářům kolegů, kteří už jej pár krát zažili - že svůj den zrovna neměl. A bylo to po celý den znát. Na atmosféře konference, na jeho způsobu "komunikace" s obecenstvem i přednášejícími samotnými. Budu rád, má-li někdo také jiný názor...
Po Havelkově úvodu-neúvodu se slova zhostil první ze 3 zahraničních hostů toho dne - Hermann Waterkamp z reklamní agentury Leagas Delaney Hamburg. V programu stálo, že to má být prezentace na téma "Vývoj investic do médií", přičemž odstavec v programu, vysvětlující o čem má prezentace konkrétně být, tomu tématu samozř. vůbec neodpovídala (na což si Hermann stěžoval den před svým vystoupením, když jsem se s mím bavil v pražské pobočce Leagasů, což jak možná víte, je "moje" agentura, tedy agentura, pracující pro škodovku. Své vystoupení i jeho obsah měl, dle jeho slov, konzultovat s Danielem Köpplem z Marketing Media. Jenže jaksi mu tato konzultace byla houby platná - údajně se moc nedozvěděl). Hermannova prezentace nebyla nakonec špatná, jen postrádala focus. Byla o všem a tak trochu o ničem. Nebyla ale chyba už v zadání?
Již zmiňovaný Rik Keessen (mezinárodně uznávaný odborník na obalový design ze spol. mountaindesign) mluvil sice hezky a názorně, ale nic nového vlastně neřekl. To, že obal prostě prodává, už víme všichni dobře a dávno. Kvůli toho jsme jej sem ještě nemuseli zvát jako "zahraničního hosta".
Informační přínos prvního dne konference tak "zachraňoval" zkušený matador Jaroslav Cír, ředitel výzkumu v britské centrále Unileveru, který prezentoval několik názorných ukázek, jak Unilever dokáže pracovat se spotřebiteli a zapojit je nejen do sbírání insights - např. prostřednictvím komunitních webových projektů jako je Window On Women nebo prosebe.cz (pro bližší seznámení s tímto tématem doporučuji tento článek ve Fresh magazínu, popř. přímo blog Jaroslava Círa). Jinak se hodně mluvilo o stahování mračen nad výzkumnými agenturami (a marketingovým výzkumem, jak jej známe). Na frak dostaly zejména focus groups, jakožto oblíbená a rozšířená metoda outsourcování rozhodnutí o tom či onom na skupinu unavených hospodyň, které vám řeknou za peníze všechno, jen ne to, co si doopravdy myslí. Dobrý mozkový jogging pro všechny, které výzkum zajímá, doporučuji shlédnout video z jednoho takového focusu (na jeden z legendárních spotů Apple) na tomto webu.
Posledním řečníkem pak byl Ian Forrest, sebevědomím oplívající Američan z GE Money bank (resp. GE Monay, jak jsem se mohl dočíst v programu). V podstatě odříkal moc hezkou prezentaci nové komunikační strategie GE Money pro český trh. Líbilo se mi to, co víc k tomu dodat. Profesně kladně hodnotím zejména novou printovou kampaň, ale to je na jiné téma.. Jen jsem si říkal, co asi na prezentati GE Money museli říct v ČSOB, když už ČSOB byla generálním partnerem konference. Zřejmě to někdo někde nedomyslel (nebo nerozhodl). Takhle to vypadalo, jako by sama ČSOB vlastně ani neměla co říct. Smutné.
Tolik k prvnímu dni. Hodně rozporuplné, neuspořádané, nezorganizované. 10 procent nových informací a inspiraci, 90 procent povinné opakování. Zřejmě si někdo myslel, že opakování, je matkou moudrosti. Spletl se. Den druhý zhodnotím zvlášť (už tak jsem se dost rozepsal :) v příštím článku.
TG
p.s.: v hodnocení prvního dne konference jsem pominul to, že v sále byla příšerná zima, věci promítané na plátně byly dost špatně vidět - kvůli nevhodnému dataprojektoru a nevhodnému osvětlení v sále, a dále to, že nám naši milí organizátoři (bůh ví, kdo to vlastně teda byl..) jaksi upravili partnerské logo Škoda Auto do podoby, která připomínala spíš těžařskou společnost ze 70. let min. století. Na můj dotaz proč tomu tak je, zavrtěla pouze jedna z přítomných organizátorek hlavou a hodila to elegantně na jistého pána z Economie (vydavatel Marketing Media), který jim loga takto zaslal. K mému pozdějšímu zděšení bylo toto hrůzostrašné logo vytisknuto i na inzertních pozvánkách v magazínech. Nemusím 2 x zdůrazňovat, že tato věc ještě bude mít dohru.. Pokusím se vám tu hrůzu příští týden nascanovat, ať se taky pobavíte.
20 October 2007
So How Was London In Prague?
But anyway, the staff saved the day by installing at least a few provisional heaters later on. So that one could fully concentrate on all the interesting and sometimes provocative thoughts that were emerging out of the individual presentations.
For me, Richard Seymour´s was probably the best one. He perfectly worked with the audience, he was very funny and entertaining, and he always made his points very clear. Same applies I´d say for John Kearon who was speaking about ideas, creativity, and new ways of using internet for market research.
Greg Rowland on semiotics was less persuasive. The way he prepared his presentation was perhaps too complex and difficult to follow. Same old mistakes such as too much text, no bulletpoints, not much in terms of the audience involvement. Josef Havelka, sitting right next to me, fired off some harsh comments about one particular project Greg had used in his presentation, but Greg´s reaction were not really persuasive and left the audience really puzzled.
The last speaker - Matt Hart - was kind of a disappointment for me. Several people to whom I spoke to after the conference, expressed pretty much the same opinion. It´s a bit hard to explain what Matt´s speach was actually about because, to be perfectly honest, I don´t have a clue. Maybe going through his presentation would help me in this.
Speaking about presentations - you may find 3 out of 4 of them here. The missing one should become downloadable soon.
One last general remmark on the speaker´s qualities... Guys, I really don´t know why is that...ok, I have a good surmise for why is that :) ...but when it comes to comparing English (native English) speakers and Czech speakres, gosh, I can´t help myself but to feel really badly about that... It´s a totally different league. In fact it´s not the same sport at all... Ruth Arban, my Czech/Canadian colleague from our agency, who accompanied me during the conference, made a comment about it right after the very first presentation (of Richard Seymour). So we had quite a debate about it.
What about you? Does anybody has some good experience with Czech speakers? Let´s share it!
TG
11 October 2007
Popojedem...
Tento týden byl zatím ve znamení zaslouženého studijního volna po zasloužených měsících bez studijního volna. Posledně jsem lamentoval nad úrovní marketingového vzdělávání v Česku. Naštěstí, kurs Marketing Excellence, který jsem tento týden zahájil, (prozatím) ukázal, že výjimky existují. Kurs (rozdělený do 4 části po 2 dnech) nabízí CMC Graduate School Of Business v Čelákovicích (vesnice nedaleko od Prahy). Název školy zní honosně, no honosné prostory nečekejte. Zato náplň kursu - po absolvování prvního ze 4 bloků - pro mě dobrý. Pravda, "dobrý" je za 3, ale na v našich poměrech... Více info tady.
Procvičil jsem si tzv. v kostce moc užitečné věci z teorie i praxe moderního (myslím opravdu moderního) markeingu. Lektor se opravdu snažil nám zúčastněným prodat myšlenku, že to, že se ten kurs tak jmenuje, skutečně znamená, že nám předhodí opravdový marketingový "high-end", čili věci, díky kterým budou firmy vítězit. A my jsme mu to pro tu chvíli i baštili, protože vypadal důvěryhodně.
Co stojí za to si prostudovat / prozkoumat:
- behaviorální segmentace (vhodná zejména pro hyperkonkurenční, vyvinuté trhy)
- C mix jako náhrada za prehistorický P mix (C mix je P mix z pohledu zákazníka)
- Cipollova teorie lidské stupidity (a její předpokládaný vliv na rostoucí či klesající HDP)
- Tzv. groupthink jako běžná, každodenní praxe (bohužel) dosahování "moudrého konsensu" na poradách a nekonečných mítincích v dnešních korporacích.
Zatím tolik. Příští část kursu bude věnována brandingu, takže už se nemůžu dočkat, protože budu mít připraveny své oblíbené "pikošky": brand convergence a lateral marketing. Jsem zvědav na diskusi.
TG
UPDATE
Prosím vás, jestli váháte, zda-li do toho kursu jít či nikoliv, neváhejte a přihlašte se. Přihlašte se, dokud to přednáší Lubomír Exner, MBA, tzn. určitě doporučuju do jeho modulů (modul 1 a 4). Zbytek je na zvážení. "Podle vkusu každého soudruha."
Skončil jsem minule hodnocením 1 ze 4 modulů. Doplním teda krátce co během těch uplynulých týdnů následovalo.
Modul 2 - Značka a komunikace. Pro mě ztráta času. Pro ty z vás, kteří znají ta správná zákoutí na webu, kde se dá studovat, diskutovat, poznávat, plus máte solidní základ ze školy a také vlastní zkušenosti s problematikou, to bude jistě zbytečné taky. Ne, že by se tato témata nedala "prodat" na kursu lépe, o tom žádná, pouze lektoři to jaksi prokoučovali. Doc. Přibová (značka) ve větší míře, p. Báča (komunikace) v menší. Zřejmě proto, že má již několik let takřka navlas stejnou prezentaci (lektor měl tu smůlu, že jsem se v r. 2003 účastnil kursu na ČIMRKU, kde prezentoval tytéž věci vč. case studies jako tento podzim na kursu kt. si říká "marketing excellence". Ale budiž, zřejmě mám příliš vysoké nároky a na tento modul jsem se měl rovnou vykvajznout. Mea culpa, mea culpa, mea maxima culpa. Ještě že to platí firma ;o) Ale zpět jenom rychle pí. Doc. Přibové - feedback na její lektoring byl do té míry nepřesvědčivý, že s kursem již končí a místo ní nastupuje Tomáš Hrivnák - konzultant (link na jeho blog zde). Od T. Hrivnáka jsem četl fůru věcí (publikovaných na jeho původním webu kt. je momentálně ve výstavbě - www.brandtherapy.cz), a můžu teď pouze litovat, že tato změna neproběhla dříve... Jaké z toho nicméně plyne ponaučení? Nebát se a sdělit svůj názor, navzdory tomu, k čemu nás náš český vzdělávací systém celá ta léta vedl.
Modul 3 - CRM
- hodně case studies by Wunderman (v podání šéfa Wundermanu p. Drtiny), po hříchu víc mající co do čínění s direct marketingem, než se samotným CRM. To bylo nakonec vcelku dobře podáno druhý den tohoto modulu (k. modul se skládá ze 2 dnů..). Lámete-li si hlavu nad efektivními technikami direct marketingu, bude vás to zajímat.
Modul 4 - velké finále neboli Novodobé marketingové strategie.
Skutečná lahůdka pro marketingové fajnšmekry. Ani nenapočítám, kolikrát jsem se za ty dva dny chytil za hlavu... Tzn. bylo to provokující, stimulující, ano i diskutabilní, ale bylo to na férovku a dovolilo mi to být nad věcí a přemýšlet naprosto nezávazně, tedy mimo své vlastní zaměstnání. Skoro se bojím tady uvádět nějaké detaily, tipy, a highlights obecně, know-how does matter ;-) Ale tak...nuže dobrá. Přemluvili jste mě. Btw. věřte tomu nebo ne, základem všeho je furt stará dobrá strategie. A věřte tomu nebo ne, ale podle nejnovější výzkumů 85% top manažerů nerozumí firemní strategii. Respektive jí korporátní management věnuje něco kolem 5% svého času...ale to byla odbočka. Co nicméně stojí za hlubší prozkoumání:
- Professor Robert Lauterborn
- trendy, jejich členění, trendová analýza, měření trendů; kolik z vás ji ve firmě provádí/použivá?
- Wharton School (of The University In Pennsylvania) - jejich research center
- vzrůstající tzv. zákaznická gramotnost (aneb proč ta naše stará dobrá reklama tolik nefunguje..)
- DESEGMENTACE (aneb namíchat karty a rozdat je sám).
- KFS - key factors for success, resp. RED OCEAN vs. BLUE OCEAN strategies
- benchmarking (takový, kt. se dívá mimo svůj vlastní obor!)
Bonus na závěr.
Ten jsme jako účastníci celého kursu dostali v podobě ochutnávky (poloviny) nového kursu "The best of consumer behavior", který taktéž přednášel Lubomír Exner, MBA. Lektor, mimojiné, vystudoval neurobiologii a zabývá se tímto oborem dodnes, což doložil nejnovějšími poznatky, které velmi vhodně propojil s daným tématem. Byl to 2denní nášup - jak jsem řekl - zdarma.
26 September 2007
Hledá se poctivý makový závin
Se vzděláváním v marketingu je to obdobně. Vlastně to s tím úzce souvisí. Nemyslím teď naše školství, bůh chraň, to tady není proto, aby vás něco o marketingu naučilo. To vám dá pouze čas pro to, abyste se vše naučili a nastudovali sami. Mám namysli četnost a úroveň odborných vzdělávacích programů jako jsou odborné kursy, semináře, konference, workshopy atd. Jste hladoví po nových znalostech? Chcete diskutovat s kolegy z branže? Hmm, nemáte moc na výběr. Všude ti stejní lidé, ty stejné case studies, ta stejná paradigmata a filosofické úvahy. "Hlavním imperativem marketingové komunikace dnešních dní je integrovaná komunikace." nebo "Marketing není pouze záležitostí marketingového oddělení, ale je to o myšlení celé firmy." nebo "nacházíme se v turbulentním prostředí doprovázeném hyperkonkurencí." Paráda. Furt dokola to samé, už několik let.
A přece se nám tady letos rýsuje jedna moc zajímavá akce, a tou je Londýn v Praze - 11. října. Info o této jednodenní konferenci jsem našel před časem na blogu Jaroslava Círa (Unilever) zde. Event je to po hříchu tak ojedinělý, vlastně první svého druhu v ČR, že účast na něm je jaksi pouze pro vyvolené. Samozřejmě navíc není zadarmo, takže budete-li pozváni jedním z "odborných poradců" této konference (seznam jmen tady). Jinak si myslím, že účastníci se mají opravdu na co těšit. Konečně svěží vítr, konečně jiné tváře, nové myšlenky. Supr příležitost pro ty z vás / nás, v jejichž popisu práce není "pouze" plácání se na našem domácím písečku, ale ovlivňování či vytváření komunikace také za hranicemi domácího trhu makových závinů. Třeba se tam potkáme :)
TG
P.S. Doporučuji trochu si zainvestigovat a jít zejména po 2 jménech - Richard Seymour a John Kearon (oba účastníci konference Londýn v Praze).
P.S. II - Pokud má někdo tip na značku makového závinu, který se dá pořád ještě jíst, tj. obsahuje skutečný mák a obsahuje jej v množství větším než malém, tak jsem jedno velké ucho.
11 September 2007
Některé sázky se nevyplácejí
světová premiéra druhého Roomster spotu - Lyžování-exkluzivně zde na tomto blogu. Stačí scrollovat níže...
---
...slyšel jsem to za poslední týdny už tolikrát (viz nadpis), že jsem tomu začal sám i věřit. Toto léto nám všem - naší agentuře, produkci, mě i mé přítelkyni - sakra rychle uběhlo.
V rámci možností - časových i jiných, jsme se s tím snad všichni nějak poprali. Výsledek můžete ohodnotit sami. Nová taktická kampaň Škoda Roomster běží v médiích od 7.9. do konce října. Takže klasicky ve stylu Škoda standard - nova, čt, prima (zřejmě s výjimkou Domažlicka..:-), plus navíc trošku óčka, k tomu všemu jsme přimíchali printy, web, rádio a spešl web microsite projekt. Tři spoty, tři printy, jeden kreativní koncept. A spoustu kafe a šedivých vlasů. Jo a taky jedna zrušená kooperace s jednou nejmenovanou kapelou (teda..spíš s jedním nejmenovaným bubeníkem této nejmenované kapely). Ale o tom snad někdy jindy. Můj guru říká: "if the work speaks for itself, don´t interrupt."
Ať se vám nová kampaň na Roomster líbí.
Roomster Autumn Promo Campaign Credits:
Agenturní tým:
Tereza Svěráková (creative dir.). V Tereze jsme objevili zcela nové a před tím nepoznané vlohy pro to, dělat lidem psychoanalytika. Patří jí velký dík za svatou trpělivost a za ty hodiny na telefonu s "klienty" (pozn. - nemyslím sebe).
Ruth Arban (account dir.). Razance s jakou Ruth vlítla do svého prvního velkého projektu a shootingu po nástupu do Leagasů byla impozantní. Jen tak dál. (a hlavně příště nezapomenout objednat u cateringu nějaké ty okurky..).
Jana Pokorná (account manager). Jana Pokorná přišla díky produkčnímu timingu a změnám na posl. chvíli o svatbu. Ne svoji naštěstí... Příště máme aspoň co zlepšovat!
special thanks to Leo Savage (hlavně za to, že jsme jej při natáčení spotu Myčka vytáhli o půl noci z postele a donutili jej přijet na set, abychom "pořešili" ty naše oblíbené Roomster car angles).
Produkce: Dawson Productions
Režie: Tomáš Mašín
Kamera: Karl Oskarsson
Hudba ve spotech: Southpaw
Média: Míša Náhlovská, mediacom
Díky kolegům z našeho marcom týmu Škoda Auto. Jste nejlepší! "Raději tomu věřte".
A na závěr díky mé přítelkyni Zuzce. Za to, že se mnou pořád ještě mluví.
TG
A nyní - první ze 3 spotů v Internetové premiéře: Myčka.
...a také slibovaný 2. spot - Lyžování - světová premiéra :)
26 August 2007
Sir Ken Robinson On Creativity
With this Robinson guys it looks like I´ve strucked gold.. Never heard of him, but it seems there´s WAY MORE stuff on here as well as on other places on the web. Let me explore it a little bit to see how resourceful the mining shaft is...
TG
09 August 2007
More On Ries And Ries Tandem
I realized Al and Laura Ries do deserve a bit more publicity because no matter if you´re a marketing pundit or a marketing ignorant, their impact on today´s marketing world has been significant. And marketing, as I see it, is what fuels the modern capitalism as we know it.
The Ries tandem is known for having their own simple and focused positioning strategy - as marketing consultants to some of the best known and respected US companies (ranked in Fortune 500). They´re not generalists. They just try to do, act, behave the same way they have built their key marketing preachings upon. In other words, they´ve become a perfect example of their own theories. Al got first in the mind of the world´s business public when he published a book called "Positioning - The Battle For Your Mind." The book, co-authored by Jack Trout, landed in the market in 1981 and almost immediately became a huge success. "It shook up the world of marketing with all the force of a 20-megaton bomb", claims the publishing house in the 20th anniversary edition of the book. I´m not an expert in nuclear physics, however, I tend to believe the book must have been a big hit... (later, the book was chosen by Advertising Age as one of the 75 most important moments of the last 75 years).
While the Positioning book was still groundbreaking, it probably didn´t raise so much controversy as some of the latest Al´s books, especially those ones written with his daughter Laura: The Fall Of Advertising And The Rise Of PR (published in 2002) and their latest book The Origin Of Brands (published in 2004). Whereas the former was, from my point of view, deliberate move by the authors who were trying to win some more awareness as marketing consultants duo, the latter was built on a more solid ground and attempted to connect with a title called Focus, published in the ninetees. The Origin Of Brands, however, was a true masterpiece. The book was applying Charles Darwin's concept of divergence to marketing and inevitably led to them becoming marketing kings of FOCUSED branding strategies based on relatively simple and easy-to-understand, yet powerful techniques.
You may meet Al and Laura Ries on their internet pages www.ries.com where you´ll find all the basic teachings of these two including details on their books, articles, papers, speeches etc. Furthermore you can debate with Laura on her personal blog www.originofbrands.com which is a place where Laura is fearlessly pounding every brand or company (inc. Apple and their lastes over-hyped product - the iPhone) that has somehow gone off the right track with the principles of divergence (see my last post). Rieses have exposed themselves even more on www.riesreport.com where you can watch short videos of both gurus. The riesreport web page is a bold and brilliant move by them and you should definitely give it a try if you´re serious about yourself working in marketing these days.
Tip: play the video called Japanese desease and find out why the Japanese companies make everything..except MONEY.
TG
23 July 2007
Laura Ries Harsh About The iPhone
You may have already read a comment about Laura Ries and her personal blog The Origin Of Brands in the last Petr Váňa´s post. Petr mentioned Laura in connection with the way she´s been pounding the iPhone and the hype that´s been revolving around this new "all-in-one" cool device by Apple.
Having read Petr´s post, I realized it was about time to introduce Laura Ries and her blog in a broader view and also drop down a few notes on her father Al Ries - arguably one of the most recognized branding gurus of the modern marketing era.
But let´s take a closer look at Laura now. She describes herself as marketing guru, consultant, bestselling author, and speaker. She is president of Ries & Ries, an Atlanta-based marketing strategy firm that she runs with her father Al Ries with whom she have consulted with many Fortune 500 companies. The father-doughter tandem have also written four highly acclaimed books: The 22 Immutable Laws of Branding (1998), The 11 Immutable Laws of Internet Branding (2000), The Fall of Advertising and the Rise of PR (2002) and The Origin of Brands (2004). So much for Laura´s bio.
Lara´s blog is, in my opinion, one of the best branding related places you can find on the web, containing some damn good exercise stuff for a marketer´s brain. Under one focused theme -- branding is about divergence and simplicity, not about convergence and complexity -- she keeps a high quality of her posts which are being read and spread among hosts of marketing pros and enthusiasts around the globe. No wonder, when one of her favorite hot topics, especially in the last days, has been giving a hard time to Apples´s newest product - the iPhone. She´s already posted several articles, trying to cool down the incredible iPhone hype we all have been witnessing in the last weeks and months. Of course she´s going after Apple because if iPhone succeeded and met its ambitious sales objectives (Steve Jobs announced he wanted to sell 10 mil. iPhones by the end of 2008), the Ries and Ries big theory of divergence would take some deadly fire, and, eventually, would demean both branding gurus in the eyes of marketing experts. And that would be no good for their own Ries and Ries father-doughter "brand", not mentioning their own business, would it?
TG
Here´a few bulletpoints with Laura´s main iPod´s counter-argumentation:
- The iPhone is the opposite of the iPod. The iPhone is a convergence product. It tires to combine multiple functions into one device. It is also nothing new. There have been many convergence devices in the past and all have been failures. Including: ROKR, N-Gage and the Nokia Communicator.
- Convergence products capture the imagination of the media and public but the devices can never deliver on their promise of nirvana because all convergence devices are doomed by compromise.
- iPhone is not really the Jesus phone, the iPhone is just another smartphone. It is not even the first smartphone (the way the iPod was the first high-capacity music player.) It is not different, just dressed up a bit.
- Apple has brought us many revolutionary products over the years from the Apple II to the Macintosh to the iPod. Unfortunately, I don’t think the iPhone will be one of them.
30 June 2007
Now Why Don´t You Get a Mac
There´s been some big stories making big headlines in June. And one of them claimed the following: Apple Inc. “Get a Mac” Named Most Successful Marketing Campaign of 2007. Now, where did this particular news came from? Surprise, surprise, it was the Effie 2007 results introduced on 8. June. Say Wow! :-)
TG
Written on an Asus notebook :-)
The Effie Awards honor the most significant achievement in the business of marketing communications: ideas that work. Known by advertisers and agencies globally as the pre-eminent award in the industry, the Effies recognize any and all forms of consumer engagement that contribute to a brand’s success. Any marketing medium is eligible for an Effie, as long as results are proven, including Print, TV, Radio, Outdoor, Internet, Guerrilla, Digital, Package Design, Events, Street Teams, PR, Paid or Unpaid Media.
14 June 2007
Just Fallen In Love With Audible
Hello Internet freaks! Not sure if you´ve heard about it or now, but there´s a cool Internet service for those who either don´t like reading books, or don´t have time to do so. It´s called Audible.
Audible, a brand that originated in US in 1997, is now the leading Internet provider of spoken Infotainment on the Internet, specializing itself in spoken experience, providing digital audio editions of books, newspapers and magazines. The company (Audible Inc.) is not only the Amazon´s exclusive download partner (since 2000), it´s also iPod / iTunes compatible.
These days you may find audio stuff from a wide range of categories including business, comedy, drama and poetry, erotica and sexuality, religion, self development, sports, history, and many more.
Audible is also offering a membership programm with some reasonable discounts and benefits. However, as the US dolar is quite affordable currency, you don´t have to be afraid of paying too much for a service like that. It depends on what you´re interested in. Naturally. For instance a 5h book on "how to deliver a speech like JFK" will probably cost you more than a 30 min. quick, fresh article on "ending the war between marketing ans sales" by some strange guy called Philip Kotler... Never heard of him.. 8-/
Search capabilities are quite sofisticated (means customer friendly), payment options limited to several types of credit cards. With secure payments I shouldn´t forget to add... Well, hopefully, as I´ve just order my first 4 digital audios :-) The payment was done in 3 days from the day of my bank order. Then it took cca 1 more day for Audible to process my payment and make the chosen audios available for stream and/or download - as you wish. You may download the stuff directly to your PC/Mac and burn it on a CD, or you may download it directly to your MP3 player. And you can download your audios how many times you wish, you just need to log-in and help yourself.
For the download itself, you need either iTunes or Audible´s easy organizer-software to be installed on your computer. Like I said - overall it´s pretty easy and fun to use. Check it out!
TG
27 May 2007
Záměr jistě dobrý...
Nemám rád "střílení" do cizích kampaní kolegů pracujících ve sféře mimo automobilový průmysl, tedy sféry mi známé. Je těžké hodnotit nějakou reklamní kampaň, jestliže neznáte nebo alespoň nedokážete z vlastních zkušeností odhadnout pozadí - zejména výchozí situaci dané značky, cíle kt. si stanovila a proč zkrátka dělá to co sakra dělá - proč (alespoň z prvního úsudku) páchá harakiri (v tom horším případě) nebo vyhazuje peníze oknem (v tom "lepším" případě).
Jenže jak se tomu mám ubránit když mi podél mé oblíbené rychlostní silnice R10 po níž denně fičím do práce (a většinou i zpět) vylepí České sdružení pro značkové výrobky jeden z billboardových motivů mediálně trochu propírané akce na podporu značkových výrobků "STOJÍ ZA TO VĚŘIT ZNAČKÁM." Billboardových motivů má být celkem osm. Výše jsem vložil jeden z nich. Abych řekl pravdu, nevím, jestli je to ten z R10, protože si to nepamatuji. Spíš si myslím, že tam mají motiv "mléko na opalování" nebo "persil". Už to samo o sobě je blbě - mám tím namysli, že já jsem člověk, který o téhleté podpůrné kampani cca před měsícem slyšel a četl o ní v odborném tisku. Dalo mi sakra práce, všimnou ti, tzn. aktivně v té změni outdooru uvnitř i kolem českého Kapitolu nalézt některý z oněch motivů. Až se mi to povedlo na R10, kde "outdoorový šum" doznává neuvěřitelných rozměrů. Kdo trochu tuto komunikaci znáte, tak asi tušíte, o čem mluvím. Zejména příjezd do a výjezd ven z Černého mostu, to je opravdová vizuální smršť. No a do toho vizuál z kampaně Stojí za to věřit značkám. Layout rozdělený na 2 poloviny. Vlevo vždy originální značkový výrobek (Milka, Persil, Astrid, Huggies, Pedigree, Vitana, Bohemia sekt, Rama), vpravo "neznačkový" výrobek s generickým označením. Obojí doplněné vždy 2 textovými linkami. Že je uprostřed vizuálu přerušovaná čára s obr. nůžek, které značí "zde můžete odstřihnout" jsem si všiml až poté, co jsem si všech 8 motivů stáhl z webu ČSZV... Vizuál je doplněn o jakési razítko v levém horním rohu - s motivem / sloganem kampaně. Ptal jsem se při míjení jednoho z těch billboardů sám sebe - jaký má taková reklama vlastně efekt. Jedu kolem v 140 - 160 km/h, na billboard mám 1 - 2 vt (což je cca průměrná doba, kterou billboardům věnujeme). Jsem z branže, znám něco o té kampani, tj. slyšel jsem o ní, chci si to víc prohlédnout. Všimnu si 2 proti sobě postavených výrobků, takže chápu, že jde asi o nějaké srovnání. Jenže jsou příliš malé a tudíž neviditelné. Nepoznám, o co se jedná. Nepřečtu slogan v razítku, protože je malým písmenem. A už vůbec nepřečtu text pod oběma výrobky, protože je prostě p ř í l i š d l o u h ý a kOMpLiKOv a nY. A je vysázen malými písmeny. K čertu vždyť za 2 vt. bych stihl sotva zpracovat ten slogan s jeho optimální délkou (tj. do 5 slov!). Nemluvě o tom, že textům pod oběma výrobky porozumí asi opravdu jenom odborník z branže. Ten by možná pochopil, co tady chce básník říci. Běžný spotřebitel NEMÁ ŠANCI. Nemá,pokud není kampaň primárně vybudovaná mimo outdoor - zejména v printu, který by byl býval, a o tom jsem silně přesvědčen, pro tento účel mnohem lepším médiem. Věřte nebo ne, tato kampaň byla postavená pouze na 2 médiích: billboardům a internetu. Tzn. v prvním případě jde o užití tzv. aditivního média, kterým spíše podporuji již nějaké povědomí o značce. Jinými slovy člověk jede kolem a v té vteřině - dvou vteřinách si řekne, hm, jo, tohle už jsem někde viděl. V druhém případě - i-net - se nedá mluvit o širokém masovějším zásahu a je vhodný spíše pro užší cílení.
Ptám se sám sebe, že proč - když už se taková akce dělá - se neudělá pořádně a profesionálně, s ohledem na vytyčené cíle, nutnost masovějšího zásahu (tj. z toho vyplívající jistá zásada zvaná KISS - keep it simple, stupid..) a specifika mediálních nástrojů. I kdyby to mělo stát více peněz. Takto mám z kampaně dost mizerný pocit a ani fundované formulace v průvodní tiskové zprávě ke kampani mě tohoto pocitu nezbaví (ke stáhnutí v pdf zde). Slovy klasika: "Záměr jistě dobrý. Výsledky nebyly dobré". Chci říct - nemohou být dobré. Tato kampaň dle mého názoru padá do ranku promarněných příležitostí. "Naši majů chuť,...ale nemajů puk."
Fakta o kampani:
- ATL provedení by Thamesdown
- PR by EMC
- organizace kampaně by ČSZV
- campaign on-air po 2 měsíce (duben, květen 2007)
- celkem ploch: 400 (údajně s ohledem na cílovou skupinu "blízko u velkých nákupních center").
Ostatní - viz již zmíněná tisková zpráva.
TG
níže zbylé motivy kampaně.
13 May 2007
Nevěřte všemu, co v Marketing Media píšou
Na kvalitu obou našich tuzemských odborně-profesních magazínů z marketingově komunikační branže mám svůj vlastní názor. Můj pocit jak ze Strategie tak z Marketing Media by se dal asi nejlépe vyjádřit následovně:
"Tak...já jsem se vám podíval dozadu na ten -- no na ten jmenný rejstřík...a nenašel jsem tam ani Ferdu s Pytlíkem, ani Ferdu bez Pytlíka, no a na konec jsem tam nenašel ani ten jmenný rejstřík."
Číst Strategii je vyložená ztráta času a její informační či vzdělávací hodnota je nulová (pokud vás teda ovšem nezajímá, které že to tendry jsou zrovna "v lehu" nebo "v běhu" - viz str. 6).
Marketing Media, a to musím přiznat, sem tam dokáže nějaký poučný či zajímavý obsah vyprodukovat. Týká se to také úvodníků Daniela Koppla (MaM). Ty nebývají špatné. Každopádně o třídu výš než ve Strategii. Ale nechme teď Strategii její vlastní naprosto marný název, formát, obsah i grafický vzhled a řekněme si něco o tom, jak s informacemi nakládají v modernějším Marketing Media.
Posílali jsme jim nedávno takovou, řekněme dosti nedomyšlenou tabulku, ve které po nás chtěli vyplnit, kdo že je to vlastně konkrétně zodpovědný za hlavní marketingové oblasti ve Škoda Auto. Spolu s poptaným materiálem na článek o "nejvýznamnější marketingové události loňského roku 2006" (asi není žádným tajemstvím, že to byl launch 4. modelové řady - Škoda Roomster...). Neřeknou vám přitom k jakému účelu to přesně má sloužit - kde a kdy to plánují umístit. Zkrátka máte dodat, co se po vás chce, takže to v dobré víře uděláte a spoléháte se přitom na to, že daný zodpovědný redaktor používá hlavu a nebude si nic sám vymýšlet a hlavně nepoplete nic z toho, co jste mu poslali.
U Marketing Media - chyba lávky, přátelé.
Dubnová příloha Top značky, respektive místo, věnované Škoda Auto, je toho důkazem. Vezměte si např. už tu úvodní tabulku (ta byla stejná pro všechny firmy v této příloze jako Top značky uvedené). Poznáte z toho (viz obr. výše) na první pohled kdo je zaměstnancem firmy a kdo je pracovníkem "Agentury"? Je ta "Odpovědná osoba" pracovníkem firmy nebo zaměstnancem "Agentury" mající danou oblast na starost jako client service director příp. ředitel?
Dále - jak je možné, že si pan redaktor o své vlastní vůli doplní do řádku "Media" osobu, která 1. je cca půl roku na mateřské, a 2. není za "Media" onou zodpovědnou osobou? Radka Čihulková byla ještě na podzim min. roku jako koordinátorka (šéfka týmu) brand managerů. Média si řídí každý z brand managerů samostatně, proto jsme to pole posílali nevyplněné - pouze s názvem mediální agentury (mediacom).
Thorsten Jux není zaměstnancem Škoda Auto. Je šéfem naší reklamní agentury Leagas Delaney Praha a je zároveň vrchním plánovačem. Jeho jméno jsme právě ve spojení s LD Praha posílali, ale opět - pánům z MaM bylo zatěžko zvednout telefon a případné nejasnosti si ověřit.
Bohužel to ještě není všechno a to nejlepší nás teprve čeká... Co nás po shlédnutí zmíněné str. v příloze totálně odrovnalo, byl závěr naší "mini-case" o Roomsteru v podobě poslední věty. Tu snad mohl napsat opravdu jenom idiot: "Tento model je z pohledu marketingové komunikace revoluční především v tom, že se poprvé na její přípravě podílela jen zahraniční reklamní agentura a zadruhé se jedná o první automobil této značky komunikovaný na principu image."
???!!!
Tak za prvé, pánové, je to kravina, kterou bych odpustil studentovi prvního ročníku VŠ v kursu Úvod do marketingových komunikací. Za druhé jsme nic takového v původním materiálu neuváděli a je nemilé, že si teď může člověk myslet, že v té škodovce jsou úplná jelita, jestli dokáží něco takového dát dohromady. Nejsme, jelita je třeba hledat v příliš aktivních redaktorech Marketing Media, kteří fabulují o 100 6, bez odborných znalostí a bez schopností poznat, že i tak píší nesmysly:
- není pravda, že na launchi Roomsteru se "poprvé podílela jen zahraniční reklamní agentura" a nerozumím tomu, proč by to mělo být nějak "revoluční"...
- "první automobil této značky, komunikovaný na principu image". Asi jsem málo nebo špatně studoval. Možná jsem zrovna chyběl ve škole a měl bych vrátit oba své VŠ diplomy a v práci dát výpověď pro základní neznalosti :-) Protože "komunikovaný na principu image" prostě nedávám... Nehledě na to, že jde samozřejmě o čirý nesmysl.
Tento "profesionální výkon" redaktorů Marketing Media jsme mezitím již reklamovali a věřím, že sem brzo napíšu, jak to dopadlo :)
Rada na závěr - nevěřte všemu, co v našich odborných magazínech čtete.
TG
08 May 2007
Haf!
Seznamme se s novým reklamním hrdinou dvou nejmenovaných kampaní dvou nejmenovaných francouzských automobilových konkurentů - ušatým pejskem Basetem. Tento hafan se měl již minulý rok stát trumfem Citroenu Berlingo v TV spotu agentury Euro RSCG 4D (digitální tým Eura) s cílem "podpořit vedoucí postavení tohoto automobilu v kategorii osobních vozů a dále udržet TOP OF MIND tohoto modelu." S mluvícím Basetem jsme se mohli setkat v TV zhruba od půlky min. roku jak v Česku tak v Maďarsku. Čili "mezinárodní" kampaň :) Hlavní sdělení bylo: "Berlingo je nejlepší vůz pro práci i rodinu."
S pejskem jsme se měli možnost setkávat i na group printových motivech Citroenu (Citroen je znám tím, že celoročně jede nějaké akce, které v printu podporuje hard-sell vizuály. Prostě nafláká všechny možné modely s cenami na 1 A4 a je vymalováno).
O tom, že Baset je u Citroenu stále vděčným zvířátkem se můžete přesvědčit i teď, a to na titulce jejich vlastního webu. Haf!
Nu což. Pejsek nebo malé děti. V reklamě. Slyším mého kolegu, kreativního ředitele Leagas Delaney, Leo Savage: YOU CAN´T FUCK THAT UP, BUDDY..
Listoval jsem si o víkendu Reflexem a ejhle, kdo to na mě zase kouká. Baset. A rovnou skoro přes celý vizuál. A ejhle, ono už to není Baset by Citroen, ono už jej to TAKY Baset - by Peugeot. Respektive Baset - by Peugeot - by (a tady mě to teprve přišlo vtipné) Euro RSCG Praha. :-) Zdá se vám to jako dobrý nápad - použít identického psa jakžtakž spojeného s komunikací konkurence ve své vlastní kampani? To už u Peugetu nemají ani na fotobankovou fotku s alespoň jiným pejskem, když už? Takhle to vypadá, že v Euru si kreativci z týmu A (peugeot) snažili usnadnit práci vykrádáním fotobankových fotek týmu B (citroen) z vedlejší místnosti. Nezdá se mi, že by v tolikrát oceněné agentuře v rámci soutěže Agentura roku o sobě kreativci navzájem nevěděli a netušili, co který tým za posl. min. půlrok vytvořil. Byť pracují pro odlišné značky v té stejné kategorii. Potom by nezbylo než konstatovat, že kolegové v Peugeotu nemají o komunikaci konkurenčních značek ani ponětí. Anebo, a to je třetí možnost, která je ale dosti krajní, kolegové v Peugeotu dospěli k závěru, že Baset je konkurenci osvědčil, a tak si jej teď na chviličku vypůjčí zase oni.
Ať je to tak či onak, v prvním případě jsem rád, že dělám s jinou agenturou. Ve druhém, že to u nás ve škodovce chválabohu funguje trochu jinak. A ve třetím - že nedělám pro Peugeot.
TG
Screen z TV spotu Citroen Berlingo - "Nejlepší vůz pro práci i rodinu." By Euro RSCG 4D
Scan z Reflexu - dubnové číslo. Print s akční nabídkou Peugeot. By Euro RSCG Praha.
01 April 2007
The P / PC Balance
Okay, this is not going to be an Easter article, allright? :-) So don´t get confused by the picture.
Good. Last time I wrote about March being one of the most stressful and (workwise)demanding month in the year. But keep in mind - work is not everything. In fact, it´s often far more important what we do in our free time, not in the office during our flexible 8 - 12 h day shifts...
In his highly acclaimed book called The 7 Habits Of Highly Effective People, Stephen R. Covey (among other things) mentions what he calls the P / PC Balance. This is a balance between the production of desired results (P) and the production capability or maintenance of the producer (PC). An excessive amount of focus in either production or production capacity will have disastrous results according to Covey.
The P/PC Balance principle can be easily understood by remembering Aesop´s fable of the goose and the golden egg. This fable is the story of a poor farmer who one day discovers in the nest of his pet goose a glittering golden egg. At first, he thinks it must be some kind of trick. But as he starts to throw the egg aside, he has second thoughts and takes it in to be appraised instead.
The egg is pure gold! The farmer can’t believe his good fortune. He becomes even more incredulous the following day when the experience is repeated. Day after day, he awakens to rush to the net and find another golden egg. He becomes fabulously wealthy; it all seems too good to be true.
But with his increasing wealth comes greed and impatience. Unable to wait day after day for the golden eggs, the farmer decides to kill the goose and get them all at once. But when he opens the goose, he finds it empty. There are no golden eggs – and now there is no way to get any more. The farmer has destroyed the goose that produced them.
I suggest that within this fable is a natural law, a principle – the basic definition of effectiveness. Most people see effectiveness from the golden egg paradigm: the more you produce, the more you do, the more effective you are.
But as the story shows, true effectiveness is a function of two basic things: what is produced (the golden eggs) and the producing asset or capacity to produce (the goose).
If you adopt a pattern of life that focuses on golden eggs and neglects the goose, you will soon be without the asset that produces golden eggs. On the other hand, if you only take care of the goose with no aim toward the golden eggs, you soon won’t have the wherewithal to feed yourself or the goose. (excerpt from the book).
P.S. - my own "recovery" took place in the french Alps. For 1 beautiful sunny and warm week. On ski of course. Gonna upload some pics later..
25 March 2007
„Automatická odpověď v nepřítomnosti“
Pomalu si zvykám na to, že každý další březen v mém životě budu na roztrhání. Letos tomu (zatím) není jinak. Zatímco před rokem jsem stresoval kolem premiéry Roomsteru na autosalonu v Ženevě, schvalování rozpočtů na produkci TV, printů a kampaně vůbec, letos si od zač. roku hraju zejména s Roomster Scoutem a tak trochu s novou Škodou Praktik. Zatímco v prvním případě jde o „challenge“ vskutku prvotřídní (ve zkratce půjde o to, „prodat“ lidem normálního roomstera s okolo nalepenými plasty lidem, kteří chtějí být tak trochu „different“). V druhém případě půjde o návrat na segment lehkých užitkových vozů ve velkém stylu.
Přidávám několik highlights z uplynulých březnových dní:
- při cestě na letiště taxíkem nikdy nepokoušejte svůj osud rezervací taxíku u firmy Prague Airport Transfers. Ráno před odletem do své oblíbené pracovní destinace Kapské město mě taxikář zmíněné firmy nenašel ani po 15ti minutovém navigování po mobilu. Když už to vypadalo, že mu prdnou nervy a vykašle se na mě, jsem se rozhodl já vyhledat jeho a ušel jsem těch posledních cca 400m po svých :) Ještě mi vynadal, že snad blbě bydlím, že na jeho tutově nejnovější mapě co jde vůbec sehnat na tomhle světě i vesmíru ta moje adresa prostě není (bydlím na Čerňáku vedle Ikea a Centrem Č. Most, což jsou asi dvě největší nákupní centra severovýchodě Prahy). Když jsem mu tu jeho mapu v autě běžně prolistoval, měl tam datum vydání 2002. Vrátil jsem mu ji zpět s komentářem, že zas tak aktuální asi nebude, načež se mnou řidič po zbytek cesty už nepromluvil.
- myslete dopředu na nová striktní pravidla pro odbavování, zejména pravidla týkající se omezení pro tekutiny do palubních zavazadel. Vše musí mít urč. max. objem a navíc zavřeno ve standardizovaném balíčku. Jak jsem mohl být tak naivní – říkal jsem si, když jsem na Ruzyni chtě nechtě musel k mému těžkému překvapení vysolit 5 Kčs za 1 debilní plastový pytlíček. Naše čecháčství z nás asi hned tak nevymizí a rýžovat budem na všem a všude.
Zaplaťpánbůh to byly asi jediné věci, které mi na služebce zkazily náladu. Abych zůstal pozitivní, tak musím (opět) pochválit přístup a servis Cape Town Productions. Pracovali jsme s nimi poněkolikáté a všechno vesměs klapalo, jak mělo. Také naše vlastní agentura zabojovala a výsledkem bylo minimum problémů při samotném focení. Zatím to i v postpdorukční fázi vypadá na moc vydařenou kampaň, na čemž má hlavní zásluhu (za account servis) Jiřina Svobodová a (za kreativu) Leo Savage. Ale finální hodnocení proběhne teprve po kampani :)
Měl jsem také to štěstí, poznat dalšího skvělého fotografa – Mathiase Baumanna, kterého jsme pro projekt roomster scout zvlášť vybrali. Jeho web s portfoliem je zde.
Tak asi tak bych to zatím pojal. Na zbytek se dostane snad ještě tento týden.
TG
That´s me with Leo Savege - the Leagas Delaney´s creative director. Leo is a good guy. Especially when he has just eaten a big, tasty burger. Btw. he´s an American.
25 February 2007
K čertu Kam se poděl můj sýr?
"Kam se poděl můj sýr" (v originále Who Moved My Cheese) je kniha o podobenství, které odhaluje hluboké pravdy o změně. Je to zábavný a poučný příběh o čtyřech zajímavých postavičkách, které žijí v "Bludišti", kde hledají "Sýr". Sýr je metaforou toho, co v životě chceme, ať už je to zaměstnání, partnerský vztah, peníze, dům, svoboda, dobré zdraví, společenské uznání nebo duševní vyrovnanost. Bludiště je místo, kde hledáme to, co chceme. Autorem je Spencer Johnson
Kniha je úžasná v tom, že je krátká (cca 94 stran se dá přečíst jedním dechem), ilustrovaná a ještě k tomu napsána velký písmeny :)
Hlavně je velmi svěží, jednoduchá, na nic si nehraje, pouze používá metafory ke sdělení jednoduchých principů osobního rozvoje a zvládání neustálých změn v našem životě. Každý si tam pro sebe něco najde, a to bez ohledu na pracovní pozici nebo zkušenosti. Může ji číst generální ředitel, student VŠ nebo patnáctiletý puberťák. Kupte si ji, přečtěte, a pak mi třeba napište mail jak se vám líbila. Pokud vás zklame a budete mít pocit, že investovaných 168 Kčs byly vyhozené peníze, vykoupím od vás tu knihu zpět pro své vlastní účely za původní peníze :-)
Mé hodnocení: 5 hvězdiček z 5.
X-tra link: www.whomovedmycheese.com
ENGLISH
This was a short review of the highly acclaimed book Who Moved My Cheese published in 1998, is a motivational book by Dr. Spencer Johnson that parabolically describes change, in one's work and life, and four typical reactions to said change with two mice, two "little people", and their hunts for cheese. A New York Times business bestseller since release, Who Moved My Cheese? has remained on the list for almost five years and has spent over two hundred weeks on Publishers Weekly's hardcover nonfiction list.
I personally gave it 5 stars out of 5, since I found this book very refreshing, motivating, and helpful. Almost a must-read for everybody who wants to achieve something in his/her life. No matter if you happen to be a general manager, a university student, or a 15 year old guy, you may give it a shot and read it.
TG
11 February 2007
...a Seth Godin je taky lhář
Nadešel čas na Tomovu recenzi právě dočtené knihy Setha Godina Všichni marketéři jsou lháři, s podtitulem: Síla vyprávění věrohodných příběhu v nevěrohodném světě. 187 stran v paperbacku, včetně rejstříku a všem těm věnováním :) Jen oslavné ódy různých známých osobností a byznysmenů z branže tentokrát jaksi chybí. Možná se objeví v 2. vydání, které, jak pevně doufám, autor celkově přepracuje, takže „po mírných úpravách z toho bude úplně jiné stavení.“
Sethe, co zprvu vypadalo jako svěží čtení k věci, přesně ve stylu Ivana Bureše, mi nakonec celkově připadlo jako ztráta času. Bohužel. Čili zklamání. Od autora takového formátu jsem, upřímně, čekal mnohem víc.
Líbila se mi stručnost, krátké kapitoly, některé dobré a nové postřehy z oblasti sociologie a spotřebitelské psychologie. Nelíbila se mi plytkost, přehršel příkladů z amerického trhu (Seth často a rád ilustruje své myšlenky příklady ze svého okolí a byznysů, kde většinou on sám rád chodí na kávu nebo na čaj, kde si rád kupuje sušenky, pečivo nebo zmrzlinku).
Nelíbilo se mi, že druhá část knihy je více méně recyklací té první a o nic nepřijdete když se ji rozhodnete nedočíst právě ve chvíli kdy zjistíte, že „tohle už tady jednou bylo.“
Nosné myšlenky:
- Příběhy usnadňují porozumění světu. Příběhy představují jediný nám známý způsob šíření myšlenky.
- Vyprávění příběhů neobjevili marketéři. Marketéři je jen dovedli k dokonalosti.
- Marketéři jsou zvláštním druhem lhářů. Lžou spotřebitelům, protože to spotřebitelé vyžadují. Marketéři vyprávějí příběhy a spotřebitelé jim věří.
- Lidé se nedokáží vyrovnat s pravdou.
- Fakta jsou nepodstatná. Není ani za mák důležité, zda je něco skutečně lepší, rychlejší nebo výkonnější. Záleží na tom, čemu věří spotřebitel.
- Firmy dosahují zisku, protože spotřebitelé si kupují to, co si přejí, nikoli to, co potřebují. Potřeby jsou praktické a objektivní, přání jsou iracionální a subjektivní.
- Spotřebitelé se spolupodílejí na marketingu. Spotřebitelé věří příběhům. Bez této víry nemůže být o marketingu ani řeč.
- Jako spotřebitelé si lžeme každý den. Nalháváme si něco o tom, co nosíme na sobě, kde žijeme, jak volíme a co děláme v práci.
- Každé sdělení mění tržní prostředí.
- Hra se neustále mění, stejně jako ve vývojové biologii. Vývojový paradox, jemuž se říká prokletí Červené královny říká, že není pravděpodobné, že by to, co fungovalo včera, fungovalo také dnes. (jeden z konkurentů provede změnu a náhle je celé konkurenční prostředí jiné).
- Vyrábět cokoliv už dnes v podstatě není žádný problém. Úspěch nestojí a nepadá se schopností dobře vyrábět. Úspěch se nachází na outputové straně procesu – schopnosti identifikovat a uspokojit poptávku.
- Významový rámec je prostředek, jímž propojujete příběh s pohledem na svět, jenž je vlastní určitému spotřebiteli (nebo skupině spotřebitelů).
- Nesnažte se změnit něčí pohled na svět. Místo toho určete skupinu lidí, jíž je vlastní určitý pohled na svět, vhodně zarámujte svůj příběh tak, že jej vyjádříte slovy, která tomuto pohledu na svět odpovídají.
- Významové rámce jsou slova a obrazy a interakce, jež posilují sklony, které již někdo má a pociťuje.
- Aby spotřebitelé přežili nápor nepřeberných možností výběru, činí rychlé soudy.
- Lidé udělají vše pro to, aby tyto prvotní soudy upevnili.
- Lidé si takové rychlé soudy činí, ať chcete nebo nechcete.
- Věrohodné organizace a věrohodní lidé mohou počítat s mnohem větší pravděpodobností, že příběhu, který chtějí vyprávět, budou spotřebitelé naslouchat, budou mu věřit a budou si jej opakovat.
- J překvp sndn čst slva, v nchž chb vtšn psmn. Aneb doplňujeme, domýšlíme si chybějící údaje, odhadujeme, co vlastně vidíme. Jsme rádi, když dokážeme věci domýšlet a chceme, aby naše závěry byly přesné.
- SETH JE LHÁŘ TAKY.
Seznam kapitol
Co je důležité
Pochopili jste marketing?
Krok 1: Jejich pohled na svět a významový rámec jsou přednější než ty vaše
Krok 2: Lidé si všímají toho, co je nové, a dále se již jen domýšlejí
Krok 3: Příběh začíná prvními dojmy
Krok 4: Dobří marketéři vyprávějí příběhy, kterým věříme
Příklady: Příběhy, které tvoří zarámování pohledů na svět
Důležitá odbočka: Nevinné lži a lsti
Krok 5: Věrohodní marketéři mají úspěch
Jak konkurovat ve světě plném lží
Pozoruhodná? Kráva neopustila chlév
Přídavek 1: Mistři vyprávění příběhů a ti, kteří se o to stále jen snaží
Přídavek 2: Pokročilé figury
Co je dobré si přečíst
Tak co dělat teď?
Jaký je váš příběh?
Když to shrnu, tak mám dojem, že Seth původně plánoval, vydat několik svých myšlenek prostř. dalšího e-booku. Chci říct, že už tak dost krátká a svižná kniha mohla být ještě o půlku kratší a svižnější, ale byznys je byznys, takže nám Seth se svým vydavatelem nabídl menu poněkud přežvýkané a dobře známé. Jen servírované na barevných talířích a doplněné zeleninkou ze Sethovi vlastní zahrádky. Jestli jste marketér, nekupujte to. Jestli s marketingem teprve začínáte a chcete se ve zkratce dozvědět jak marketing vlastně funguje, kupte si něco od Ivana Bureše – a pak třeba i tuto knihu.
Mé hodnocení: 2 hvězdičky z 5.
TG
04 February 2007
Tomův beletristický koutek
A je tu zbrusu nová rubrika s názvem „Tomův beletristický koutek“.
V této (spíše nepravidelné, co byste chtěli..) rubrice vás, milí čtenáři, hodlám seznamovat s jednak dočtenou, druhak rozečtenou, třeťak nedočtenou a čtvrťak nově nakoupenou literaturou. Samo sebou z jaké oblasti to asi tak bude, že.. Tak mám rád např. knihy o moderní historii. Přečťete si jednou Johnsonovy Dějiny 20. století (no, to to letí..) a nebudete absolutně chápat, proč mají ruďasové stále právo na.........no vlastně na cokoliv. Téměř.
Taky mám rád knihy o moderních letadlech (vlastně víc, než o autech, což bych vlastně asi neměl moc ventilovat...), no a úplně nejradši jsem měl vždycky Štorcha a Lovce mamutů, padž tam je úplně všecko. Ale to každý zná, takže to nemá smysl tolik rozebírat, možné někdy face-to-face kdo bude mít zájem. No ne, vemte si kdyby tu látku dostal do ruky Peter Jackson, tak to by z toho udělal. Pán prstenů hadra.
Nic, Ctrl+Z - - hodlám se tady zmiňovat o kouscích především z oblastí osobního rozvoje, marketingu, managementu, brandingu. Tyto klíčová témata doplní dále ještě dreaming, planning a sleeping, takže každý by se měl najít...
A začínáme pěkně zostra – takže zde je seznam nových akvizic:
Seth Godin - Všichni marketéři jsou lháři,
Chris Anderson - The Long Tail,
Jiří Plamínek - Sebeřízení,
Karel Plíhal - Jako cool v plotě,
CK Fischer - Letní katalog Řecko a ostrovy. :o)
První na řadě bude Seth Godin. Recenzi mám skoro hotovou a pustím ji do světa začátkem týdne. Máte se na co těšit.
TG